Ana Sayfa Vizyon Misyon Bilgi Edinme İletişim Kurum e-Posta   
 İl Genel Meclisi
 İl Encümeni
 İdari Yapı
 İç Kontrol Eylem Planı
 Stratejik Plan
 Performans Planı
 Bütçe
 Faaliyet Raporları
 İhaleler
 Halk Rehberi
 Fotoğraf Galerisi
 Sayılarla Kastamonu
 Kurumsal Bilgi Sistemi
Kurumsal Bilgi Sistemine giriş için lütfen tıklayınız...
Haberler
Devrekani'de Keklik Sesleri
12.12.2011
Kastamonu vali yardımcısı Muammer BALCI, İl Özel İdaresi Genel sekreteri T.Zafer KARAHASAN, Devrekâni Kaymakamı Osman BİLİCİ, Devrekâni Belediye Başkanı Mümtaz ALİUSTAOĞLU, Çevre Orman İl Müdürü Yaşar POLAT

Kastamonu vali yardımcısı Muammer BALCI, İl Özel İdaresi Genel sekreteri T.Zafer KARAHASAN, Devrekâni Kaymakamı Osman BİLİCİ, Devrekâni Belediye Başkanı Mümtaz ALİUSTAOĞLU, Çevre Orman İl Müdürü Yaşar POLAT, Devrekâni Avcılar derneği başkanı Ahmet YILMAZ çevre köy muhtarları ve vatandaşların katılımıyla 500 adet keklik Devrekâni Kınık köyü civarında doğaya bırakıldı.
Çevre Orman İl Müdürü Yaşar POLAT, keklikleri doğaya salmadan önce kısa bir konuşma yaptı. Kekliklerin doğal hayata adapte olabilmeleri için ağaçların, yeşilliklerin, su ve yem kaplarının bulunduğu dev kafes(Voleyer) oluşturulduğunu, bölgede bulunan avcılık ve atıcılık dernekleri, köy muhtarları ve Çevre Orman Müdürlüğü Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından bölgenin kontrol altına alındığını,
Bilinçsiz avlanma, tarımsal ilaçlama ve diğer nedenlerden dolayı keklik neslinin çok azaldığını Keklik neslinin devamını ve ekolojik dengeyi sağlamak amacıyla 500 kekliği doğaya salıyoruz dedi.


 
Genel sekreter T.Zafer KARAHASAN ise hem bu yöreli olmam, hem de bir doğasever ve avcı olarak bu projenin beni çok mutlu ettiğini söylemek isterim. “Bize bu dünya atalarımızdan miras kalmadı, çocuklarımızdan ödünç aldık.” Sözünü hatırlatarak Köy muhtarlarına, avcılar derneği başkanına doğaya salınan kekliklere sahip çıkmalarını istedi.
Konuşmalardan sonra tüm katılımcılarla birlikte, kafesler açılarak keklikler doğaya salındı. Özgür kalan keklikler ilk şaşkınlıkları üstünden atmasıyla her biri bir çalı, kaya diplerinde kayboldular.
Devrekâni Avcılar Derneği Başkanı kekliklerin bir süre yabani hayvanlara karşı korunacağını, söylediği esnada havada beliren bir yırtıcı kuş avcılar tarafından uzaklaştırıldı.
Devrekâni Kınık civarında sabahları gün doğumuna yakın zamanlarda yüksek bir tepeye çıkıp eşsiz doğa manzarasını izleyenlere şimdi kınalı kekliklerin doyumsuz şarkıları eşlik edecekler.
Lütfen bu güzelliklere sahip çıkalım koruyalım.
 

Son Eklenen 5 Haber Tüm Haberler
BAVM Kuruluşunun 10.Yılı Nedeniyle İl Özel İdaresine Ziyarette Bulundu... 01.12.2016  
İl Özel İdaresi Karla Mücadeleye Hazır... 29.11.2016  
İlçe Değerlendirme Toplantıları Sürüyor... 14.11.2016  
İl Özel İdaresinde Kadro Pozisyonları Sınavı Sevinci... 31.10.2016  
Hanönü İlçesi Değerlendirme Toplantısı Yapıldı... 28.10.2016  
Ana Sayfa | Vizyon Misyon | Bilgi Edinme | İletişim
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. www.kastamonuozelidare.gov.tr
KA.NET.TR